עריכת הסכם ממון

הסכם ממון מסדיר את הפן הכלכלי של מערכת היחסים בין בני זוג. בעת פרידה, יכול ההסכם למנוע סכסוך כלכלי בין הצדדים, היות שחלוקת הרכוש ביניהם כבר נקבעה. כמו כן, לאורך שנות החיים המשותפות, יעניק ההסכם לצדדים שקט נפשי, כי הם חיים זה עם זו מתוך אהבה ולא מתוך אינטרס כספי.

הסכם ממון – מהו?

כסף ורכוש מהווים את אחת הסיבות המרכזיות לסכסוך בין בני זוג בעת פרידה. כל צד מבקש לדאוג לעתידו הכלכלי ולכן נכונותו לפשרה קטנה מאוד, אם קיימת כלל. התוצאה: הליך הגירושין מתארך והופך להיות קשה יותר, מורכב יותר, יקר יותר ואינו מאפשר לבני הזוג להמשיך הלאה בחייהם. הסכם ממון נועד למנוע את התרחיש הזה ולאפשר לצדדים פרידה קלה יותר, הכיצד? במסגרתו בני הזוג קובעים מראש, כאשר מערכת היחסים ביניהם אוהבת, כיצד יחולק הרכוש ביניהם במקרה של פרידה. אז, היה ויגיע היום שבו יחליטו בני הזוג כי אין ברצונם עוד לחיות יחד, הרי שנושא זה כבר מוסדר וניתן יהיה לסיים את הליך הגירושין באופן מהיר וקל יותר. ראוי לומר כי הסכם ממון נותן הגנה לבני הזוג גם לאורך חייהם המשותפים, משהוא מעניק תחושת ביטחון כי כל אחד מהצדדים נמצא בקשר מתון רצון כן ואמיתי ולא מתוך אינטרס כלכלי.

חלוקת רכוש ללא הסכם ממון

בהעדר הסכם ממון, חלוקת הרכוש בעת פרידה מתבצעת על פי הסדר הנקרא איזון משאבים. משמעותו היא כי כל הרכוש המשותף של בני הזוג יתחלק ביניהם שווה בשווה, כאשר גם רכוש אישי, אשר נרכש לפני הנישואין, יכול להיחשב לנכס משותף אם הוכחה בו כוונת שיתוף. לזוגות רבים הסדר זה אינו מתאים והם מעוניינים להגן על הרכוש האישי איתו הגיעו אל מערכת היחסים, למשל דירה, או נכסים שהתקבלו בירושה לפני או אחרי הקשר. הסכם ממון מאפשר לבני הזוג לקבל הגנה קניינית על כל אלו ולוודא כי בעת פרידה, נכסים אלו ישובו לבעלותם בלבד ולא ייחשבו לרכוש משותף אותו הם חולקים עם בן או בת הזוג. כמו כן, כאמור מעלה, הסכם ממון המסדיר מראש את אופן חלוקת הרכוש, ימנע מן הצדדים להיקלע למאבק משפטי כלכלי היה וייפרדו.

מתי עורכים את ההסכם?

ניתן לערוך הסכם ממון בכל שלב של מערכת היחסים, קרי, לפני הנישואין או אחרי הנישואין. כמו כן, זוגות ידועים בציבור אשר אינם ממסדים את הקשר ביניהם עורכים הסכם ממון או הסכם חיים משותפים כדי להימנע מסכסוך כלכלי בעת פרידה. כל זוג אפוא בוחר על פי רצונו האישי את מועד עריכת ההסכם ולמעשה ההבדל היחיד נעוץ בהליך אישור ההסכם.

מה הכוונה? הסכם ממון מצריך אימות חתימה של נוטריון או את אישורה של ערכאה משפטית: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. כאשר ידועים בציבור עורכים את ההסכם או בני זוג שטרם נישאו, הם יכולים לפנות לנוטריון או לערכאה משפטית, על פי בחירתם. לעומת זאת, כאשר ההסכם נערך לאחר החתונה, מחויבים בני הזוג לפנות לבית המשפט או לבית הדין.

מדוע אין די בחתימת בני הזוג על ההסכם כדי להעניק לו נפקות משפטית? בשל ההשלכות כבדות המשקל של הסכם ממון, קבע החוק, כי יש צורך בגורם שלישי אשר יוודא כי בני הזוג מבינים את המשמעויות של ההסכם וכי הם חתמו עליו מרצון חופשי ולא בשל לחץ או כפייה מצד בן הזוג שלהם.

פנייה לעורך דין לעריכת הסכם ממון

מן האמור לעיל, אנו למדים כי להסכם ממון יש חשיבות כלכלית ואישית רבה מאוד עבור בני זוג. ראשית, הוא מאפשר להם לקיים זוגיות בריאה יותר, כאשר יש ביניהם תיאום ציפיות בעניינים כספיים. שנית, בדומה לפירוק שותפות מקרקעין בין אחים, בכוחו למנוע סכסוך כלכלי בין הצדדים בעת פרידה, ולדבר חשיבות יתרה לעניין הגנה קניינית על נכסים אישיים שנקנו לפני הנישואין. כדי שההסכם יגשים את המטרות הללו, על בני זוג המבקשים לערוך הסכם ממון, לפנות לעורך דין הבקיא היטב בחוק ובפסיקה בתחום זה ואשר יבנה עבורם הסכם מקיף ומפורט אשר יענה על הצרכים הספציפיים שלהם ויספק להם מענה משפטי אופטימאלי.

אולי תתעניינו במידע מקצועי גם בנושאים הבאים:

חוק שכירות הוגנת

בין משכירי דירות לבין שוכרים קיימים פערי כוחות בלתי הוגנים. את העוול הזה ניסה המחוקק

קרא עוד ←

זכרון דברים לרכישת דירה

לפני עסקה של רכישת דירה, יש הנוהגים לחתום על זכרון דברים. זהו מעין מסמך מקדים

קרא עוד ←

הסתלקות מירושה

לכל יורש, אם על פי צוואה ואם על פי דין, ישנה הזכות להחליט לוותר על

קרא עוד ←