צוואה וירושה

מסמך הצוואה הוא בין המסמכים המשפטיים הבודדים הנוגעים לכולנו. באמצעותו, נבחר מי הם האנשים להם נרצה להוריש את רכושנו לאחר שנעבור לעולם הבא. מדוע חשוב כל כך לערוך צוואה? מהם סוגי הצוואה השונים ולמה כדאי לפנות לעורך דין לצורך עריכת צוואה?

מדוע חשוב לקיים צוואה?

אין חולק על כך, כי כל אחד מאיתנו רוצה לבחור למי יעבור רכושו לאחר מותו. עריכת צוואה מאפשרת לנו לקבוע את זהות היורשים וכן להחליט איזה חלק בעזבון יקבל כל אחד מהם. כאשר אדם נפטר ללא שהותיר אחריו צוואה, חוק הירושה הוא זה שמכתיב כיצד יחולק רכושו. באופן טבעי, חלוקה זו אינה תמיד משקפת את הרצון הפרטי של כל אחד מאיתנו ולכן, כדי להתנות עליה חייבים לערוך צוואה שתקבע אחרת.

רבים שואלים מהו העיתוי המתאים לעריכת צוואה והתשובה היא- תמיד. מן הרגע שמלאו לאדם 18 שנים ויש ברשותו רכוש בעל ערך כלכלי או רגשי, כדאי לערוך צוואה. כמו כן, צעד זה חשוב במיוחד בסיטואציות כמו גירושין. מדוע? משום שעל פי חוק הירושה, בני זוג נשואים יורשים זה את זו אלא אם יש צוואה הקובעת אחרת. על כן, אם אחד מבני הזוג נפטר לפני מתן הגט, הצד השני יירש אותו. אם רוצים למנוע תרחיש זה, יש לערוך צוואה אשר תתנה על הסדר הירושה הזה.   

סוגי צוואות

בדין הישראלי קיימים ארבעה סוגי צוואות. השכיחה שבהן היא צוואה בפני עדים. במסגרתה יש צורך בשני עדים אשר יהיו נוכחים במעמד החתימה של המוריש על מסמך הצוואה. על העדים לעמוד בשלושה תנאים: להיות בני 18 ומעלה, בעלי כשרות משפטית ושאינם בעלי עניין בצוואה. סוג הצוואה השני הוא צוואה בכתב יד, וזו אינה מצריכה עדים אלא די כי המוריש יכתוב בכתב ידו את תוכנה של הצוואה, יציין תאריך ויחתום על המסמך. דרך נוספת לערוך צוואה היא בפני רשות והכוונה היא לנוטריון, שופט, רשם או דיין המאמתים את חתימתו של המוריש על המסמך.

סוג הצוואה הרביעי הוא צוואה בעל פה, המיועדת למצבים בהם המוריש הוא על ערש דווי, אז יוכל לומר בעל פה את צוואתו לשני עדים שירשמו את דבריו על גבי מסמך שיופקד לאחר מכן אצל הרשם לענייני ירושה. יהיה סוג הצוואה אשר יהיה, על מנת שתהיה תקפה, עליה למלא אחר התנאים הייחודיים שנקבעו לה בחוק וזוהי אחת מני סיבות רבות מדוע כדאי לפנות לעורך דין לשם עריכת צוואה.

אולי תתעניינו במידע מקצועי גם בנושאים הבאים:

חוק שכירות הוגנת

בין משכירי דירות לבין שוכרים קיימים פערי כוחות בלתי הוגנים. את העוול הזה ניסה המחוקק

קרא עוד ←

זכרון דברים לרכישת דירה

לפני עסקה של רכישת דירה, יש הנוהגים לחתום על זכרון דברים. זהו מעין מסמך מקדים

קרא עוד ←

הסתלקות מירושה

לכל יורש, אם על פי צוואה ואם על פי דין, ישנה הזכות להחליט לוותר על

קרא עוד ←